FAQ

Често задавани въпроси

Въпрос: Болезнено ли е кореновото лечение?

Отговор: Кореновото лечение не е болезнено, когато се използва местна упойка. В моята практика съветвам всички пациенти да работим с упойка за взаимния ни комфорт и спокойствие по време на манипулациите.

Въпрос: Каква е цената на кореновото лечение?

Отговор: Цената на кореново лечение в моята практика се определя според вида на зъба (еднокоренов, двукоренов, многокоренов), сложността на анатомията му и това дали е първично или релечение. Тя винаги включва обработката и запълването на каналите. Отстраняването на сепариран инструмент, запълването на перфорации с МТА, както и други специфични манипулации, се заплащат отделно. По време на консултацията обсъждам с пациента състоянието на неговия зъб и съответната сума за лечението му, която няма как да бъде фиксирана на обща база.

Въпрос: Лекува ли се грануломът?

Отговор: Да. Грануломите са възпалителни процеси в костта около корена на зъба. Те са следствие от усложнение на кариеса или бактериална инфекция, проникнала през коронката. С провеждането на кореново лечение, почистване на каналите на зъбите и прецизното им запълване след това организмът получава благоприятни условия, при които да се справи с инфекцията. Оздравителният процес представлява образуване на нова кост на мястото на гранулома и е необходим период от минимум 6 месеца, за да можем да отчетем това на рентгенова снимка. През това време той трябва да бъде спокоен и без симптоми като болка, оток или подуване.

Въпрос: Защо боли един зъб, когато е умъртвен?

Отговор: Много често пациентите си мислят, че зъб, в който няма нерв, не може да боли и да развива кариес. И двете твърдения не са верни. Умъртвените зъби също биват разрушавани от кариес и точно поради факта, че нямат нерв, вие не усещате това, защото няма болка, както при живия зъб.
От друга страна мъртъв зъб може да боли, тъй като може да има инфекция около корена му – така наречения перидонтит или гранулом. Тъканите около зъба са инервирани (в тях има нерви и рецептори за болка) и когато там има възпаление, то провокира отделянето на течност (ексудат), която създава напрежение и натиск. Те от своя страна провокират болка. Понякога може да се получи локален отток и подуване в областта на зъба и около него. Също така може да се появи фистула – гноен изходен канал към устната кухина, през който да се дренира инфекцията. Всички тези симптоми са сериозен показател за необходимостта от кореново лечение.

Въпрос: Защо зъбът ми не е излекуван при първото му кореново лечение и се налага повторно?

Отговор: Дори и умъртвеният зъб да не Ви боли към настоящия момент, ако на рентгенова снимка е открита лезия (сянка) около корените на зъба, това означава, че там има хронично възпаление, което или не се е повлияло от предишното лечение или е настъпило след него. Причините могат да бъдат много – не добре почистени и запълнени коренови канали, не добре изпълнен протокол по изолация на зъба по време на работа, просмукване от лошо възстановяване и др. След констатиране на вероятните причини за неуспешното предишно лечение се предприема ново такова, което цели да изпълни безкомпромисно всеки един етап и да повлияе благоприятно на възпалението в костта около зъба. Ако не успеем с консвервативен подход да се справим с инфекцията, се преминава към следващия, който е хирургичен.

Въпрос: Необходимо ли е да се правят рентгенови снимки?

Отговор: Да, задължително е да се направи снимка преди и след лечението, а понякога при необходимост и по време на него. В някои случай назначавам и 3D скенер, който се прави в лаборатория.

Въпрос: Колко посещения отнема кореновото лечение?

Отговор: Продължителността на кореновото лечение отново зависи от сложността на случая. Може да отнеме едно или три до четири посещения.

Въпрос: Възможно ли е да бъде спасен зъб, в който има “забравен” (счупен) инструмент?

Отговор: Да! Счупеният инструмент не е диагноза. В много случаи той не е проблем за състоянието на зъба. Ако каналът на зъба, в който има инструмент, е инфектиран, ако има болка или видим лезия на рентгенова снимка, тогава парченцето трябва да бъде извадено или байпасирано. Целта на лечението отново е максимално добро почистване и запълване на каналите. Инструментът може да остане и там, ако можем да обработим механично и химично пространството около и под него.

Въпрос: Защо умъртвен зъб, който не ме е болял досега, след започване на лечението започна да ме боли?

Отговор: Болката по време и непосредствено след кореново лечение е нормална. Наричаме я посттравматична болка, защото се дължи на травмата от работата по зъба. Тя намалява и отшумява от самосебе си. Винаги могат да бъдат изписани болкоуспокояващи за тази болка, която е само провокирана при натиск и натоварване на зъба. Ако има силна, пулсираща и неотминаваща болка, тогава говорим за обостряне на хроничната инфекция. Това отново е нормално, реакция е на организма към лечението или даден медикамент, но е желателно да се видим отново. Често тази болка отшумява след промиване на каналите и отново не се налага прием на антибиотик. Винаги можете да се свържете с мен, когато изпитвате каквато и да е болка и заедно да преценим притеснителна ли е или ще премине сама.

Въпрос: Трябва ли да пия антибиотик, когато лекувам своя гранулом?

Отговор: Няма общовалиден отговор на този въпрос, но със сигурност антибиотикът не лекува гранулома. Той се предписва при необходимост като част от лечението, което задължително включва премахването на първопричината, която е в зъба. Антибиотикът може да намали симптоми като болка, оток и подуване, но не отстранява бактериите, които са в кореновите канали на зъба. В много от случаите той не е нужен, ако се предприеме адекватно и навременно лечение.

Въпрос: Не е ли по-добре да не лекувам зъба си, а да го извадя и да поставя имплант?

Отговор: И най-добрата имплантологична система в света не може да замени собствения Ви зъб. Също така няма “вечни” импланти, нито лечения. Когато говорим за човешкия организъм, има реакция от негова страна към провежданото лечение и толеранс. При подходяща грижа нашите зъби могат да ни служат вярно през целия ни живот. Важно е те да бъдат лекувани навреме и да се правят редовни профилактични прегледи и почистване на плака и зъбен камък. Не на последно място все още цената на кореновото лечение е почти 2 пъти по-ниска от това на импланта.

Call Now Button